Listwa tnąca CKP włoskiej firmy FAMA służy do konturowego cięcia drzew w sadzie i prowadzenia drzew na wzór ściany owoconośnej.
CKP ma zastosowanie przy cięciu zielonych pędów jak również przy przycinania suchych gałęzi.
Maszyna tnie gałęzie o średnicy do 5 cm. Elementem roboczym są listwy tnące z systemem nożowo-palcowym. Dzięki zastosowaniu powyższego systemu wszystkie gałęzie są cięte równo, dokładnie, bez niepotrzebnych szarpnięć drzew. Urządzenie składa się z ramy głównej z zamocowanymi listwami tnącymi. Całość mocowana jest z przodu do ramy ciągnika lub na przednim podnośniku TUZ. CKP może być wyposażona w listwę pionową o szerokości roboczej 250/ 300 cm, górną 86/116/150 cm, dolną 50/70/85 cm oraz max. 4 listwy do wycinania tzw. okien doświetlających 40 cm . Funkcje ramy nośnej (podnoszenie, opuszczanie, pochył i przesuw boczny) oraz poszczególnych listw tnących (regulacja kąta nachylenia, składanie) są regulowane hydraulicznie z kabiny ciągnika za pomocą joysticka elektrohydraulicznego. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest system automatycznego omijania przeszkód w rzędach drzew. Dzięki niemu listwa górna po napotkaniu na np. wysoki słup konstrukcji przeciwgradowej uchyla się automatycznie w bok, a po ominięciu powraca w pierwotne swoje położenie.Listwa tnąca FAMA CKP może współpracować już z ciągnikiem o mocy 40 KM ponieważ seryjnie wyposażona jest w niezależny układ własnej hydrauliki, składający się z pompy hydraulicznej napędzanej WOM ciągnika, zbiornika oleju i chłodnicy olejowej. Zestaw zaczepiany jest na tylny TUZ ciągnika.Takie wyposażenie umożliwia wszechstronne wykorzystanie maszyny m.in. do celów usługowych.Główna rama nośna listw tnących CKP jest uniwersalna. Po zdemontowaniu ramion z nożami tnącymi można na niej zamontować piły tarczowe pochodzące z maszyny FAMA CKD 400 lub maszynę do przerzedzania zawiązków kwiatowych.
Listwa tnąca FAMA to uniwersalna, kompaktowa maszyna do najcięższych prac w sadzie.
Zalety cięcia mechanicznego drzew w sadzie listwą tnącą FAMA CKP :
– redukcja kosztów i czasu pracy w stosunku do cięcia ręcznego,
– szybkość i sprawność przeprowadzenia tego zabiegu w sadzie,
– usprawnienie zbioru owoców ze ściany owoconośnej,
– poprawa wybarwienia i jakości owoców w obrębie całej korony drzew ciętych mechanicznie,
– poprawa kształtu korony drzew, co ułatwia prowadzenie ochrony,
– zwężenie koron, które poprawia ich przewietrzanie, co skutkuje mniejszym porażeniem przez choroby i zasiedleniem przez szkodniki,
– korekta kształtu starszych, nieciętych drzew.
Wg zaleceń wielu specjalistów w zakresie cięcia mechanicznego drzew w 1. roku wykonuje się dwa zabiegi: wczesną wiosną oraz w fazie 6–8 liści. W drugim roku formowania owoconośnej ściany doradcy zalecają cięcie w fazie różowego pąka, natomiast w 3. roku – po zbiorze owoców. Taki schemat chroni drzewa przed drobnieniem owoców oraz reguluje ich siłę wzrostu.
Joystick
Listwa pozioma dolna
Długość 50, 70 lub 85 cm
Listwa pozioma górna
Długość 86, 116 lub 150 cm
Niezależna hydraulika
pompa hydr., chłodnica oleju, zbiornik
Niezależna hydraulika (podwójna)
2 pompy hydr., chłodnica oleju, zbiornik
Niezależna hydraulika (ciągniki z obracanym fotelem)
pompa hydr., chłodnica oleju, zbiornik
Uniwersalny wspornik mocujący
Zaczep na przedni TUZ
Koło do unoszenia siatek przeciwgradowych
Hydrauliczny przesuw listwy pionowej
Filmy: